Jak zapisać dziecko?

Krok 1 – określenie grupy wiekowej

W Związku Harcerstwa Polskiego gromady i drużyny działają w 4 pionach metodycznych, w zależności od wieku dzieci i młodzieży. Są to zuchy (6-10 lat), harcerze (10-13 lat), harcerze starsi (13-16 lat) oraz wędrownicy powyżej 16. roku życia. W zależności od wieku dziecka należy szukać odpowiedniej drużyny lub gromady. Pomoże w tym mapa jednostek, którą znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Zuchy to dzieci, które uczą się poprzez aktywną zabawę i działanie. Podstawą pracy są Prawo i Obietnica Zucha, które kształtują wartości i postawy naszych podopiecznych. Gromady działają w małych grupach, tzw. szóstkach, które realizują zadania i wspólnie uczą się współpracy. Sprawności i gwiazdki, zdobywane przez zuchy, uczą samodzielności i wspierają rozwój.

Harcerze są to dzieci, które uczą się poprzez aktywną grę i działanie. Ta metodyka opiera się na zasadach Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, które kształtują wartości oraz rozwijają charakter. Praca w drużynach opiera się na tzw. zastępach, co sprzyja współzawodnictwu i rozwojowi w przyjaznej atmosferze. Program jest elastyczny  i dostosowany do potrzeb harcerzy, uwzględniający ich potrzeby.

Harcerze starsi to grupa, która poszukuje własnej drogi, odkrywa nowe pasje i zainteresowania. Program i działania drużyny są kształtowane przez samych uczestników, co daje harcerzom starszym możliwość aktywnego uczestnictwa w organizowaniu swojej działalności. Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie pełnią kluczową rolę w pracy z tą grupą wiekową.

Wędrownicy to najstarsza grupa w ZHP skupiająca się na rozwoju osobistym i społecznym. Ich praca opiera się na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim oraz dewizie „Wyjdź w świat – zobacz – pomyśl – pomóż, czyli działaj.” System małych grup jest realizowany przez patrole zadaniowe. Wędrownicy angażują się w służbę społeczeństwu, wędrówki, projekty i zadania o charakterze wyczynu.

Krok 2 – wybór drużyny

Po wyborze odpowiedniej jednostki, można skontaktować się z jej drużynowym/drużynową w celu potwierdzenia godziny i miejsca zbiórek. Sugerujemy, by Państwa dziecko wzięło udział w co najmniej paru zbiórkach, nim będzie decydować, czy harcerstwo mu się podoba. Ciekawym doświadczeniem będzie też pojechanie na biwak, rajd lub obóz, bo tam najpełniej dziecko odczuje czym jest harcerstwo.